Neden bu projeyi yapıyoruz?

STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) yani yaparak ve uygulayarak öğrenmenin, bütün bu disiplinleri birbiriyle ilişkilendirerek, öğrencilere gerekli farkındalık ve uygulama kabiliyeti kazandırmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

 • 3 Boyutlu yazıcıların tekstilde de kullanılabileceğini göstermek istiyoruz.
 • 3 boyutlu tasarım programlarıyla tanışsınlar istiyoruz.
 • Buldan’ın geleneksel kumaşlarını tanıtmak istiyoruz
 • Çocuklarımız gelenek, teknoloji ve tasarımı birleştirecek hayal gücüne sahip yenilikçi bireyler olsun istiyoruz.

Üç boyutlu (3D) yazıcılar

3D yazıcılar, 3 boyutlu bilgisayar datasını  katı, elinizle tutabileceğiniz gerçek nesnelere dönüştüren bir makinedir. Bu teknoloji geleneksel imalat yöntemleri gerçekleştirilmesi mümkün olmayan geometrileri üretebilmektedir. Üretilecek ürün için 3 boyutlu tasarım programları (CAD) ya da 3 boyutlu tarama sistemleri ile bilgisayar datası oluşturulur. Oluşturulan model genellikle STL dosya formatına çevrilerek 3D baskı sürecine geçilir. 3d baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste serilerek oluşturulur. Günümüz teknolojisinde bu katmanlar plastik ergitme, laset sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Makinenin bu katmanlar sırasındaki takım yolunu takip etmesi için STL dosyası hazırlanmış model dilimleme yazılımı ile katmanlara ayrılır.

Üç boyutlu (3D) yazıcılar hangi amaçlarla kullanılıyor?

Bu teknolojide kullanılan lazer gücüne bağlı olarak metal, plastik ve seramik olmak üzere bir çok farklı malzeme ve kombinasyon ile kullanılabilmektedir. Kendi eşyalarınızı tasarlamaktan, tıp alanında organ ve protez el yapımı gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Üç boyutlu (3D) yazıcılar ve tekstil

Moda endüstrisinde de dikkatleri üzerine çeken ve birçok tasarımcının kullanmaya başladığı 3D teknolojisi ile tasarımlarınızı daha yaratıcı ve daha özgür kılabilirsiniz. Bu teknoloji ile baskıdan çıkan takı, ayakkabı, bilezik gibi nesneler direkt kullanıma hazır olduğu gibi giysiler de dikişsiz olarak kullanıma hazır şekilde çıkıyor. Yine geliştirilen yazılımlar sayesinde kıyafetlerin desenini de tasarlayabiliyorsunuz.

Projede gerçekleştirilecek etkinlikler arasında;

 • Ana etkinlik olarak 3 boyutlu yazıcılar ile Denizli’nin kültürel miraslarından sayılan “Buldan Bezi” ürünler üzerine baskılar yapılacaktır. Bunun için öğrenciler 3 boyutlu tasarım programlarını, 3 boyutlu yazıcıları tanıyacak ve kullanacak.  3 boyutlu yazıcıların sadece makine endüstrisinde değil tekstil alanında da kullanılabilir olacağını fark edecek.
 • Buldan yöresel kumaşlarına batik boyama yapılacak.
 • Masa üstü tezgahlarla el dokuması yapılacak.
 • Buldan gezisi düzenlenerek Buldan’ın tekstil dokusu ve ürünleri hakkında bilgi sahibi olması sağlanacak.

Katılımcıların Kazanımları Neler Olacak?

 • Moda ve tasarım odaklı düşünmek, yenilikçi faaliyetler yapmak ve multidisipliner çalışmaların önemini fark eder
 • Matematik, fen, bilişim, tasarım gibi disiplinlerin hayatımızın her alanında (tekstil örneğinde olduğu gibi) olabileceğini görür.
 • Projede etkinlikler esnasında kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, bunların sarf malzemeleri ve tasarım programlarının sadece kullanıcı ve uygulayıcısı değil bunları üreten kişilerin kendileri olabileceği ve olması gerektiği farkındalığına sahip olarak öğrenim hayatlarının devamında ve kariyer hayatlarında daha farklı bir bakış açısına sahip olur.